Išči po strani...

Zmaga Italije slovenske mladinke obdržala v diviziji A!

27.07.2012 / Reprezentance Dekleta U18 Naslovnica
Avtor: KZS/Aljaž Močnik
Bukarešta - Slovenski ženski mladinski reprezentanci je na evropskem prvenstvu v Romuniji uspel velik podvig. Potem ko je že zaostajala s 35:49, je izsilila podaljšek (52:52) in premagala Belgijo (58:56). Na večerni tekmi je zmago dosegla še Italija in Slovenkam zagotovila obstanek v diviziji A!

EVROPSKO PRVENSTVO ZA MLADINKE (DIVIZIJA A):

Skupina D, 2. kolo, petek, 27. julija:

SLOVENIJA : BELGIJA 58:56* (10:12, 10:18, 10:12, 22:10, 6:4) - po podaljšku
Slovenija: Sever, Uršič, Kastelic 3, Meden 3, Gjerkeš 12 (7 skokov), Petrovič, Gabrovšek 14 (8 skokov, 6 podaj), Perič, Lisec 16 (14 skokov), Šut 2, Macura 8 (8 skokov), Bošnjak.
Belgija: Tabruyn, Delaere 13, Da Baets 8, Nauwelaers 3, Lebrun, Goyvaerts, Ben Abdelkader 22 (4 podaje), Bernand, Bende 2 (6 skokov), Adams 2, Humblet, Medjo 6.

STATISTIKA IN VEČ O TEKMI

Tekma se je za slovenska dekleta začela vse prej kot obetavno. Belgijke so namreč na krilih Hinde Ben Abdelkader, ki je dosegla 8 točk in 3 skoke, hitro povedle z 12:2. Po začetnem šoku so se hitro prebudile tudi naša dekleta. Eva Lisec ter Nina Gabrovšek sta do konca uvodnih 10 minut svojo ekipo približale na 10:12. piko na i vrnitvi v igro je na začetku druge četrtine napravila Barbara Šut (12:12), sedem minut pred polčasom pa sta Anita Kastelic in Sara Meden z zaporednima trojkama poskrbela še za prvo vodstvo (18:17).

Enako je v enem naslednjih napadov storila tudi Živa Macura (20:19), ki na tem prvenstvu kljub poškodbi kolena stiska zobe, nato pa so sledile črne minute. Slovenija v zadnjih štirih minutah in 51 sekundah prvega polčasa ni več dosegla niti točke, belgijska vrsta pa se je medtem povzpela na 10 točk naskoka (20:30).

V drugem polčasu so naša dekleta hitro prepolovila zaostanek (27:32), a jim je novo vrnitev v igro preprečilo slabo izvajanje prostih metov (v tretji četrtini so zadele le šest izmed 14 poizkusov). To so znova s pridom izkoristile nasprotnice. te so pred zadnjimi 10 minutami vodile za 12 točk (42:30), šest minut in 41 sekund pred koncem pa s košem Harriet Bende, njihove prve dama pod obročem, pa še za dve točki več (35:49).

A Slovenke so še enkrat pokazale izjemno srce ter zvrhano mero borbenosti. 15 zaporednih točk na krilih Liščeve, Gabrovškove in Aline Gjerkeš je bilo dovolj za velik preobrat ter vodstvo s 50:49, za nameček pa je vmes Belgija ostala brez Bendejeve, ki je napravila že svojo peto osebno napako. Minuto in pol pred koncem rednega dela je Ben Abdelkaderjeva (na koncu 22 točk in 4 podaje) s trojko svojo ekipo zadnjič popeljala v vodstvo (52:50), 22 sekund pred koncem pa je z dvema prostima metoma izid na 52:52 poravnala kapetanka Gjerkeševa. Belgiji je preostal zadnji napad, ki ga je z blokado meta Anneleene Da Baets končala Macura.

V petminutnem dodatku je naša reprezentanca hitro povedla s 56:52, a so Belgijke v zadnji minuti podaljška izenačila na 56:56. Tekmo je s košem 20 sekund pred koncem odločila Liščeva, s 16 točkami najboljša v slovenski vrsti. Ta je bila pri metu sprva nenatančna, a ujela odbito žogo, že svojo osmo na tekmi (skupaj 14 skokov), ter zadela za 58:56. Belgija je po minuti odmora poizkušala z dvema metoma za tri točke, a bila obakrat neuspešna.

Slovenija je z zmago napravila velik korak proti napredovanju v drugi del prvenstva ter obstanku v diviziji A. To so jim na večerni tekmi nato dokončno omogočile Italijanke, ki so s  60:58 ugnale Srbkinje. Prav te bodo zadnje slovenske nasprotnice v predtekmovalni skupini D. Tekma bo na sporedu v soboto ob 14.45 po slovenskem času.

IZJAVA PO TEKMI:

Sašo Rebernik, glavni trener Slovenije:

"Kar ne vem kako bi začel po takšni zmagi. Belgijke so nas že na začetku presenetile s consko obrambno postavitvijo. Kljub temu smo dobro odreagirali, a se na drugi strani nismo držali naših dogovorov v obrambi, kako braniti taktične zamisli naših nasprotnic. Plod tega je bilo nekaj lahkih košev Belgijk ter nekaj uspešnih metov z razdalje. V drugem polčasu nismo popuščali in ne glede na zaostanek tekmo nadaljevali z dvignjenimi glavami. Pokazali smo pravi karakter ter srce. Izkoristili smo svoje prednosti, predvsem tiste pod obročem ter s hitro igro in protinapadi preobrnili tekmo. Tudi zaradi tega smo bili v končnici v psihološki prednosti, kar je pripomoglo k naši zmagi v dramatičnem zaključku tekme. Čestital bi štabu in dekletom za korekten pristop na dosedanjem delu prvenstva. Že v soboto nas čaka nova tekma. Potrebno bo ohladiti glave ter poizkusiti premagati še Srbijo."

SRBIJA : ITALIJA 58:60 (8:20, 21:11, 18:15, 11:14)
Mandić 19, Stanacev 9 (7 skokov); Bona 20 (6 skokov), Peresson 8 (7 skokov).